Zajímavosti o přírodním kameni
Přírodní kámen / druhy kamene
Všechny horniny jsou obecně označovány jako přírodní kameny. Definice pojmu „skála“ je směsí minerálů. Přírodní kameny, které jsou ekonomicky zvažovány nebo zpracovávány, se nazývají přírodní kameny nebo lomové kameny. Použité přírodní kameny většinou pocházejí z Indie, Číny, Jižní Afriky, Brazílie, Itálie, Turecka, Španělska a Skandinávie. Přírodní kameny jsou součástí kulturního bohatství příslušných zemí původu a pojmenování je spojeno s příslušnou zemí. Podle jejich vzhledu lze přírodní kameny rozdělit na volné horniny (nejedná se o přírodní kameny) a pevné horniny. Kritéria technického zpracování jsou definována tvrdým kamenem a měkkým kamenem.
Tato klasifikace je nezbytná pro kamenářské dílny, ve kterých jsou kameny zpracovávány, strojně řezány nebo broušeny. Vlastnosti použití přírodního kamene nebo pro pozdější možné použití závisí na chemickém napadení nebo na okolních vlivech. Pro obchod jsou přírodní kameny podrobeny zkouškám vhodnosti podle evropských norem. Přírodní kameny lze podle původu rozdělit do tří tříd kamene:
Tuhnoucí hornina (vyvřelé horniny): vyvřelá hornina vzniká tuhnutím (krystalizací). Rozlišuje se mezi plutonity jako hlubokými horninami (nacházejí se v hloubce více než 5 km), subvulkanickými horninami, které se ochladily v hloubkách 0 až 5 000 metrů, a sopečnými horninami vulkanického původu. Přírodní kámen se používá jako podlaha a dlažba pro interiérový design, stejně jako v průmyslu, v zahradnictví, při stavbě interiérů a mnoha dalších. Používá se na fasádní obklady (např. Také obklady), schody a podlahové krytiny (např. Dlažby) a sochy.
Přírodní kameny se těží v lomech a ve společnostech na zpracování kamene se upravují na odpovídající velikost.
Přitažlivost přírodního kamene spočívá v nerovnoměrnosti barvy.
Použití přírodního kamene ve stavebnictví má další výhody:
Přírodní kámen je antialergický Přírodní kámen se získává energeticky úsporným způsobem Přírodní kámen je nehořlavý Přírodní kámen je odolný proti opotřebení Přírodní kámen lze recyklovat, protože je to přírodní produkt. Kamenné povrchy přírodních kamenů jsou závislé na několika vlivech, jako je rodina kamenů, stejně jako hustota a povaha jednotlivých minerálů v kameni. Přírodní kámen má mnoho různých barev a různých povrchů.Přírodní kameny obsahující vápno (vápenec a mramor) jsou citlivé na kyseliny, a proto je třeba je udržovat a čistit jinak než ostatní přírodní kameny, zejména pokud se používají jako dlažba. Nejsou příliš trvanlivé, a proto jsou často instalovány uvnitř.
Žula je velmi tvrdý přírodní kámen a používá se venku, kde je velký provoz.
Zpracování přírodního kamene:
Ve společnostech, které jsou za to odpovědné, jsou surové bloky rozřezány na panely v závislosti na požadované tloušťce, která je obvykle 20, 30 nebo 40 mm. Poté se panely zkrátí na šířku a délku na odpovídající velikost.
Na podlahové krytiny platí následující standardy velikosti:
Podlahová krytina v pásech o 15 mm; 20 mm; Tloušťka 30 mm. Běžné jsou šířky pásu 150 mm, 200 mm, 250 mm, 300 mm nebo 400 mm. Dlaždice z přírodního kamene o tloušťce 10 mm mají standardní formát 305 x 305 mm; 610 x 305 mm, 300 x 150 mm. K dispozici jsou také jiné formáty.
Travertin je vápenec se světlou, písčitou nažloutlou až hnědou barvou. Je to sladkovodní vápno, které se získává ze sladkovodních zdrojů. Prameny obsahují ionty vápníku a hydrogenuhličitanu a také oxid uhličitý, travertin tvoří uhličitan vápenatý.
Travertin je porézní a má dutiny vytvořené rostlinami a tvořící vnější strukturu. Je snadné jej rozbít, pilovat a lze jej použít k broušení a leštění. Travertin z přírodního kamene je proto považován za stavební kámen a pro dekoraci, např. Pro fasády (obklady), jako podlahy (dlažby, obklady) nebo jako rámy dveří a oken (ohraničení). Travertin se používá s otevřenými póry nebo špachtlí. Navzdory absorpci vody 0,3-3,0%jsou travertiny mrazuvzdorné. Má nízkou hmotnost a poměrně nízkou pevnost. To také usnadňuje práci a také nabízí větší protiskluznost ve srovnání s mramorem.
Další výhodou je, že škrábance jsou na povrchu sotva viditelné.Nejen, že je to velmi živý pohled, ale také je poměrně levný z hlediska spotřeby materiálu. Travertin vizuálně vyniká teplými tóny, které ve vašem obývacím prostoru vytvářejí nádech středomořského životního stylu. Travertinové dlaždice (dlažba, obklady, travertinová mozaika, travertinové okraje) se hodí všude a zaručují středomořský pocit.
Mramor
Mramor je kámen se světlými, krémově zbarvenými pastelovými tóny nebo tmavými, ušlechtilými barvami. Starověká krása mramoru je jen jednou z charakteristik, které definují tento přírodní kámen. Mramor je nadčasový a celosvětovou hodnotu si zachovává. Jedná se o horninu, která se skládá z minerálů kalcitu a dolomitu a je tedy karbonátovou horninou. Těžba mramoru je stále pracná; dříve byl mramor získáván ze štěrbin. V současné době se díky technickým inovacím zadávání zakázek usnadnilo.Mramor lze opticky rozpoznat podle jednotlivých krystalů, které se třpytí v závislosti na dopadu světla. Mramory jsou v interiérovém designu velmi oblíbené. Používají se k dekoraci, na fasády, jako podlahové krytiny, jako obklady a pro sochy. K dispozici u nás: mramorová mozaika, mramorová mozaika, mramorové okraje, mramorovaná skleněná mozaika, mramorové mozaikové dlaždice, mramorový dřez.
Břidlice
Břidlice je skála černé, šedé, modravě šedé, nazelenalé, nažloutlé, červené nebo purpurové barvy. Charakteristikou břidlice je její vysoká štěpitelnost a rozdíl v povrchu. Existují téměř ploché až extrémně drsné povrchy. Jedná se o jemnozrnnou horninu s vysokým podílem jílových minerálů, a proto se jí také říká jílovitá skála. Technika těžby je nyní ovládána pomocí strojů. Používá se jako fasádní materiál a je velmi odolný. K dispozici u nás: břidlicová mozaika, břidlicová mozaika dekor porcelánová kamenina, břidlicová mozaika, dlažba porcelánová kamenina břidlice, břidlicová mozaika.
Křemen
Křemen je skála, která má ve své čisté formě bílošedou nebo bílou barvu. Přidáním minerálů železa se vytvoří žluté a červené barvy. Je jemný až středně zrnitý, skládá se ze vzájemně propojených křemenných zrn a má obsah křemene alespoň 98%. Křemenec je také definován jako silicifikovaný pískovec. Díky vysokému obsahu minerálů je jednou z nejtvrdších hornin a často se používá pro vnitřní i vnější stavbu. V interiéru se křemenec pro své výhodné štěpné vlastnosti používá jako podlahová krytina, například jako dlažba. Je velmi odolný a odolává vlivům.
Onyxový mramor není ani mramor, ani onyx, ale je z nich odvozen. Běžné barvy jsou bílá, žlutá, oranžová, červená a zelená ve světlých a tmavých tónech. Ložiska nerostů mají za následek vícebarevný celkový obraz, který je obzvláště krásný.
Onyx se nanáší na vápenec a je mu velmi podobný. Je to skála, která se vynořila ze sladkovodního vápence. Onyx se skládá z minerálů kalcitu nebo aragonitu. Ve světle jsou velmi průhledné a vytvářejí nádherný efekt.
Dostupné od nás: mramorová mozaika z onyxu, mozaika z onyxového mramoru, kombinace mozaiky ze skleněného mramoru. Žula je hluboká magmatická hornina od světle šedé po modravě červenou a nažloutlou barvu. Účinky obsahu minerálů a environmentálních faktorů jsou hlavními důvody barvení. Je středně až hrubozrnný, hrubokrystalický a masivní, obsahuje křemen a živce a také tmavé minerály, jako je slída. Žula se získává ze spodní kůry Země a její tvrdost se mění v závislosti na obsahu účinné látky. Po mnoha procesech zpracování se stává nejtvrdším a nejodolnějším přírodním kamenem, a proto je vhodný pro vnitřní i vnější stavbu.
Zeptat se? Rádi vám pomůžeme e -mailem nebo telefonem. Váš tým Mosafil.