Přejít na hlavní obsah
Nakupujte online v: AT | IT | CH | FR | DE | UK | CZ | SE | DK | BE | NL | IE | ES | PL | PT | FI | GR | RO | NO | HU | BG | HR | LU

O dlaždicích

UŽITOČNÉ INFORMACE O OBKLADU

Dlažby a obklady - robustní pro každodenní použití

 

OBKLAD - OD STAROVĚKU DO SOUČASNOSTI

První hliněné předměty byly vyrobeny zhruba před 30 000 lety; trvalo ale dalších 20 000 let, než byli lidé schopni vyrábět předměty denní potřeby z keramiky (řecky Keramos). Nejstarší nálezy pocházejí z doby kolem 9 000 př. N. L. Byli nalezeni v údolí Horního Nilu v Egyptě.

První glazované dlaždice byly použity jako nástěnné dekorace ve staroegyptských pyramidách (asi 2 600 př. n. l.) a poté se rychle rozšířily v Persii, mezi Asyřany a Babyloňany.

V Evropě se dlaždice stala populární od 14. století. Fajánsové továrny Delft se staly obzvláště známými. „Dlažby Delft“ jsou ceněny po celém světě dodnes.

Keramické dlaždice byly v Německu používány pouze jako obklady stěn a podlah zhruba před 1000 lety. Nejprve jen na hradech, palácích a kostelech. Tento luxus si mohli dovolit jen princové a králové. Obklady a dlažby se dnes staly nedílnou součástí našeho každodenního života. Díky průmyslovým výrobním metodám se z luxusního zboží stala komodita.


VÝROBA A TYPY

Složení použitých surovin se od starověku příliš nezměnilo. Jíl na obklady nebo dlažby je stále základem této stavební keramiky.

Do jílu se přidávají další minerální suroviny, např. Křemen, kaolin a živce. V některých případech také dolomit, šamot nebo kalcit. Druhy tašek se navzájem velmi liší v kvalitě; pro obklady nebo dlažby je rozhodující druh, složení surovin a jejich zpracování.

Takto získaná surová hmota se lisuje - jemné keramické hmoty v takzvaném procesu suchého lisování, hmoty pro hrubou keramiku v procesu vytlačování - a poté se po vysušení vypalují při teplotách mezi 900 a 1200 stupni Celsia.

Rozlišujeme dlaždice s jedním vypalováním a dvojitým pálením. Zatímco jednopálené tašky potřebují k vytvoření střepu s glazurou pouze jeden vypalovací proces, u dvojitě pálených tašek je charakteristické, že nejprve se střílí střep a poté glazura ve dvou různých pracovních krocích.

Takto vyrobené dlaždice jsou rozděleny do 3 hlavních typů: kameninové dlaždice, kameniny a porcelánové kameniny.


Kameninové dlaždice

jsou glazované keramické obklady. Používají se výhradně jako obklady stěn. Jejich transparentní nebo neprůhledná keramická glazura se obvykle roztaví v druhém vypalovacím procesu. Tyto obklady mají vysokou absorpci vody přibližně 20%, a jsou proto vhodné pouze pro vnitřní použití.
    

Kameninové dlaždice

jsou glazované nebo neglazované dlaždice, které jsou vyráběny procesem jednoho vypalování. Kameninové dlaždice mají nízkou nasákavost a jsou v materiálu pevnější než kameninové dlaždice. Absorpce vody je nižší než 3% a kameniny jsou klasifikovány jako mrazuvzdorné, pokládka venku se však nedoporučuje. Kameninová dlažba je tedy vhodná jako obklad na zeď.

UPOZORNĚNÍ: Obklady a dlažby by nikdy neměly být používány jako podlahové dlaždice. Vaši glazuru lze snadno poškodit například padajícími předměty, které se mohou z glazury odlupovat.


Porcelánové kameniny

Porcelánové kameniny jsou jemně připravené dlaždice s extrémně nízkou nasákavostí 0,5%, a jsou proto považovány za mrazuvzdorné. (DIN EN 176 - skupina B1). Díky svému materiálovému složení a vysoké teplotě vypalování jsou velmi tvrdé a odolné. Tuto dlaždici můžete použít jako obklad na zeď nebo jako dlažbu. Porcelánové kameniny jsou k dispozici v následujících variantách:

Glazovaná porcelánová kamenina:
Obklady nebo dlažby se nejčastěji prodávají zasklené. Glazura určuje vlastnosti povrchu a tím také oděr, v konečném důsledku také určuje kvalitu obkladů nebo dlažeb.

 

neglazovaná porcelánová kamenina:

Tento typ obkladů a dlažeb je takzvaným jemným zrnem (vzhled sůl a pepř) nejčastěji zastoupen a dostupný za rozumné ceny. Do této kategorie spadají také vysoce kvalitní dlaždice, jako je mramor nebo imitace žuly. Jsou technicky lepší než přírodní kámen, necitlivé na nečistoty, lze je snadno čistit, jsou odolné proti opotřebení a mají malé opotřebení povrchu.

 

Leštěná porcelánová kamenina:

V tomto procesu se provádějí další pracovní kroky a obklad nebo dlažba se v několika fázích leští do vysokého lesku. Leštěné jsou převážně neglazované porcelánové kameniny, ale stále častěji také na glazované porcelánové kameniny, která produkuje leštěnou glazuru. Obklady nebo dlažby jsou lesklé, ale méně odolné proti poškrábání. Leštěné glazury se nedoporučují v silně používaných. Leštěním se uzavřené póry v kachle během procesu vypalování znovu otevřou a mohou do nich pronikat cizí látky, nečistoty, tuky nebo oleje. Impregnace této obklady nebo dlažby je předpokladem.

 

SPOLEČNÉ NORMY A NORMY

Walltiles

Třídy oděru

Obklady nebo dlažby jsou rozděleny do následujících 5 tříd oděru:

Třída 1: Dlaždice pro pokoje s mírným provozem, např. bosá a pantoflová část v koupelnách a ložnicích, sanitárních místnostech nebo vhodná jako obklad na zeď.

Třída 2: Dlažba pro pokoje se středním využitím, a to prostřednictvím běžné obuvi, jako je například soukromý obývací prostor (kromě kuchyní) v obývacím pokoji a jídelně, schody a terasy.

Třída 3: Dlažba do místností se středním provozem a lze ji použít v celém obytném prostoru, např. na chodbách, stejně jako na terasách a balkonech.

Třída 4: Dlažba do místností s vysokým provozem, např. do vchodů domů, kuchyní, pracovních a technických místností.

Třída 5: Dlažba pro nejvyšší nároky ve všech místnostech a na extrémně používaných plochách, jako jsou obchody, hotely, restaurace, garáže, průmyslové laboratoře a podobné oblasti.


Jistota nohou

Na rozdíl od komerčních oblastí, ve kterých jsou předepsány normy pro pokládku obkladů nebo dlažeb, tyto v soukromém sektoru neexistují. Ale to, co je předepsáno pro komerční oblasti a uznáno za správné, nemůže být špatné ani pro soukromý sektor. Rádi bychom vás proto seznámili s některými níže uvedenými obchodními předpisy.

V závislosti na úhlu sklonu (sklonu) podlahových dlaždic, které mají být položeny na povrch, platí různé skupiny hodnocení: od 3 do 10 ° (R9), 10 - 19 ° (R10), 19 - 27 ° (R11), 27 - 35 ° (R12) a nad 35 ° (R13). Hodnotící skupiny se zabývají nízkým, normálním, zvýšeným, velkým nebo dokonce velmi velkým „koeficientem statického tření“. Pokládaná dlažba musí splňovat stanovené požadavky - buďte si jisti.

Pokud se na podlahu mohou dostat mastné, „pastovité“ nebo vláknitě viskózní látky (např. Na jatkách a čerpacích stanicích), musí mít dlažba „výtlakový prostor“, který je hodnocen podle čtyř tříd V.

Za účelem definování rizika uklouznutí rozdělila Federální asociace institucí veřejného úrazového pojištění (BAGUV) mokré bosé oblasti do tří hodnotících skupin. Také zde je úhel sklonu měřítkem odolnosti proti skluzu a vede k přiřazení podlahové krytiny hodnotícím skupinám A (minimální úhel sklonu 12 °), B (minimální úhel sklonu 18 °) nebo C (minimální úhel sklonu 24 °). Navzdory definici úhlu sklonu se hodnotící skupiny mimochodem vztahují pouze na ploché podlahy. Pokud tedy chcete obkládat šikmou podlahu ve vlhkých prostorách, musíte klást ještě vyšší nároky na protiskluznost podlahové krytiny.

„Velké suché bosé uličky“, „šatny“, „převážně suché sauny a relaxační prostory“ atd. Musí být vybaveny podlahovými dlaždicemi hodnotící skupiny A. Vyhodnocovací skupina B bude použita pro převážně mokré procházky naboso, pro podlahy různých typů bazénů a pro brouzdaliště. A konečně, skupina hodnocení C je požadavek na schody nebo takzvané průchozí bazény, které vedou do vody.


PRAKTICKÉ TIPY

Výběr obkladů nebo dlažeb podle tvaru a barvy je samozřejmě otázkou vkusu. Při nákupu by však neměly být brány v úvahu praktické a bezpečnostní aspekty. Pamatujte tedy:

Podlahové dlaždice na balkonech a terasách jsou vystaveny obzvláště vysokému namáhání vlivem počasí (sluneční záření, kolísání teploty, vlhkost). Musíte být mrazuvzdorní. Balkóny a terasy jsou vlhké oblasti.

Schody mohou být pokryty různými dlaždicemi. Jistá noha je zde obzvláště důležitá. Schody jsou vždy zdrojem kamenů úrazu s vysokým rizikem uklouznutí.

Obchod s dlaždicemi vám nabízí veškeré nástroje, příslušenství a informace, které potřebujete k pokládce dlaždic sami. Pokládka však často není pro laiky zcela bezproblémová, zejména ve vlhkých oblastech a na schodech. Zvažte proto také, zda byste chtěli nechat práci provést vyškoleným specialistou - se zárukou podle VOB.

V případě jakýchkoli dotazů nás neváhejte kontaktovat

Váš tým Mosafil